mecidiyekoyilan.com sisliclub.com bakirkoynet.com halkalibeste.com avcilartasarim.com sirintepeevleri.com bahcesehirkonut.com taksimpark.com besiktastayim.net kartalpartnerler.com mykadikoy.com umraniyeilan.com anadoluchat.com maltepeozel.com ankabeylikduzu.com opendik.com avrupasabah.com kocaeligrafiktasarim.com niceantalya.com atakoykbb.com eskisehireleman.com muglafethiye.com sakaryagunlukkiralik.com muglalilaremlak.com malatyayolyardim.com denizliavize.com konyakonutborsasi.com kayseriliforumu.com ankaraenglishtime.com bursawikipedia.com neizm.com

Çorum Evden Eve Nakliyat Alaca Evden Eve Nakliyat Bayat Evden Eve Nakliyat Boğazkale Evden Eve Nakliyat Dodurga Evden Eve Nakliyat Kargı Evden Eve Nakliyat İskilip Evden Eve Nakliyat Laçin Evden Eve Nakliyat Oğuzlar Evden Eve Nakliyat Mecitözü Evden Eve Nakliyat Çorum Evden Eve Nakliyat Osmançık Evden Eve Nakliyat Süngürlü Evden Eve Nakliyat Uğurludağ Evden Eve Nakliyat

petshop

Muğla escort

Gürer: “Meralar yok ediliyor”

Siyaset 02.01.2023 - 15:04, Güncelleme: 02.01.2023 - 15:07 5051+ kez okundu.
 

Gürer: “Meralar yok ediliyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yüzölçümün yüzde 56’sı mera alanıyken bu oranın yüzde 16’lara kadar düşmesini Meclis gündemine getirdi. Gürer, mera alanlarının nasıl yok edildiğini sordu.

CHP Milletvekili Ö.Fethi Gürer’in mera alanlarıyla ilgili soru önergesini Bakan Kirişçi yanıtladı…   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde sürekli kan kaybeden mera alanlarını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.    Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:  “Mera vasfına haiz iken çıkan af ve düzenlemelerden mücavir alan içerisindeki 2003-2022 arasında tahsis amacı değişikliğinden kaç kişi ve şirket yararlanmıştır? Geçmişte mera alanı iken Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi çarşısı, otellerin sayısı kaçtır, hangi bölgelerde mera alanları imara açılmıştır? Bu şekilde, mücavir alanlar içinde betonlaştırılan mera alanı ne kadar büyüklüktedir? Meraların işgali önlenememesi ya da mera vasfının korunamaması nedendir? Meraları korumak - geliştirmek ve amacı uyarınca kullanılmasını sağlamakla görevli kamu yönetiminin, bu görevi yerine getirememesi nedeni ile açılan soruşturma var mıdır?” CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vahit  Kirişçi, mera alanlarında tahsis amacı değişikliği işlemlerinin sadece zorunlu hallerde ve alternatif alan bulunmaması durumunda 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 14’üncü Maddesinde belirtilen hallerle sınırlı olmak üzere Defterdarlığın ve İl Mera Komisyonunun uygun görüşü üzerine Valiliklerce yapıldığını belirtti.  BAKANA GÖRE MERA ALANI ARTTI  Bakan Kirişçi, 1,3 Milyon hektar hazineye ait arazilerin mera vasfına dönüştürülerek hayvancılık sektörünün kullanımına sunulduğunu ifade ederek, “ Mera Kanununda af düzenlemesi yapılmamıştır. 7143 sayılı Kanun’un 16’ncı Maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunun Geçici 16’ncı Maddesi kapsamında yapılan düzenleme, 4342 sayılı Mera kanunu kapsamındaki yerleri kapsamamaktadır” dedi.  44 MİLYON HEKTARDAN 12 MİLYON HEKTARA GERİLEDİ Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Çayır ve meraların ıslah edilerek verimliliklerinin artırılması, böylelikle hayvancılığın geliştirilmesi, toprak muhafaza ve erozyon kontrolünün sağlanması için 4342 sayılı Mera Kanunu çıkarılmıştı. Kanun farklı dönemlerde değişime uğradı, ülke yüzölçümünün yüzde 56‘sını (44 Milyon hektar) oluşturan mera, yaylak, kışlak ve kamuya ait otlak ve çayırların oranı, bugün yüzde 16‘lara (12.3 milyon hektar) kadar gerilemiştir” değerlendirmesinde bulundu.  MERA ALANINA OTEL YAPILDI  Bakan Kirişçi’nin önergede yer alan  soruların çoğunluğunu yanıtsız bıraktığına değinen  Ö.Fethi Gürer, “Mera alanlarına OSB’ler, sanayi siteleri, oteller yapıldığı da bilinen bir gerçektir. Bakan Kirişçi’nin, mera alanları sürekli azalırken sanki artıyormuş gibi açıklama yapması da ilginçtir. Halihazırda mera ıslahı yeterli yapılmadığı için ot tükenen meralarında adı var. Hayvancılık yapana faydası çok sınırlı. Islah çalışmaları artırılmalı, meralar korunmalıdır.” ifadelerini kullandı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yüzölçümün yüzde 56’sı mera alanıyken bu oranın yüzde 16’lara kadar düşmesini Meclis gündemine getirdi. Gürer, mera alanlarının nasıl yok edildiğini sordu.

CHP Milletvekili Ö.Fethi Gürer’in mera alanlarıyla ilgili soru önergesini Bakan Kirişçi yanıtladı…

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde sürekli kan kaybeden mera alanlarını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

 

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“Mera vasfına haiz iken çıkan af ve düzenlemelerden mücavir alan içerisindeki 2003-2022 arasında tahsis amacı değişikliğinden kaç kişi ve şirket yararlanmıştır?

Geçmişte mera alanı iken Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi çarşısı, otellerin sayısı kaçtır, hangi bölgelerde mera alanları imara açılmıştır?

Bu şekilde, mücavir alanlar içinde betonlaştırılan mera alanı ne kadar büyüklüktedir?

Meraların işgali önlenememesi ya da mera vasfının korunamaması nedendir?

Meraları korumak - geliştirmek ve amacı uyarınca kullanılmasını sağlamakla görevli kamu yönetiminin, bu görevi yerine getirememesi nedeni ile açılan soruşturma var mıdır?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vahit  Kirişçi, mera alanlarında tahsis amacı değişikliği işlemlerinin sadece zorunlu hallerde ve alternatif alan bulunmaması durumunda 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 14’üncü Maddesinde belirtilen hallerle sınırlı olmak üzere Defterdarlığın ve İl Mera Komisyonunun uygun görüşü üzerine Valiliklerce yapıldığını belirtti. 

BAKANA GÖRE MERA ALANI ARTTI 

Bakan Kirişçi, 1,3 Milyon hektar hazineye ait arazilerin mera vasfına dönüştürülerek hayvancılık sektörünün kullanımına sunulduğunu ifade ederek, “ Mera Kanununda af düzenlemesi yapılmamıştır. 7143 sayılı Kanun’un 16’ncı Maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunun Geçici 16’ncı Maddesi kapsamında yapılan düzenleme, 4342 sayılı Mera kanunu kapsamındaki yerleri kapsamamaktadır” dedi. 

44 MİLYON HEKTARDAN 12 MİLYON HEKTARA GERİLEDİ

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Çayır ve meraların ıslah edilerek verimliliklerinin artırılması, böylelikle hayvancılığın geliştirilmesi, toprak muhafaza ve erozyon kontrolünün sağlanması için 4342 sayılı Mera Kanunu çıkarılmıştı. Kanun farklı dönemlerde değişime uğradı, ülke yüzölçümünün yüzde 56‘sını (44 Milyon hektar) oluşturan mera, yaylak, kışlak ve kamuya ait otlak ve çayırların oranı, bugün yüzde 16‘lara (12.3 milyon hektar) kadar gerilemiştir” değerlendirmesinde bulundu. 

MERA ALANINA OTEL YAPILDI 

Bakan Kirişçi’nin önergede yer alan  soruların çoğunluğunu yanıtsız bıraktığına değinen  Ö.Fethi Gürer, “Mera alanlarına OSB’ler, sanayi siteleri, oteller yapıldığı da bilinen bir gerçektir. Bakan Kirişçi’nin, mera alanları sürekli azalırken sanki artıyormuş gibi açıklama yapması da ilginçtir. Halihazırda mera ıslahı yeterli yapılmadığı için ot tükenen meralarında adı var. Hayvancılık yapana faydası çok sınırlı. Islah çalışmaları artırılmalı, meralar korunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve boradair.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
vip bayan